Mexen G00 vinklad termostatisk uppsättning med dekorativt S, guld - W901-900-909-50
search
Mässing Mässing
Frysskydd Frysskydd
Temperaturreglering Temperaturreglering
Index:
W901-900-909-50
Typ:
Vinkel
Serie:
G00
Färg:
Guld
Anslutningsdiameter:
G 1/2"
Färg - Guld - ()
Mexen G00 vinklad termostatisk uppsättning med dekorativt panel S i guld är ett utmärkt val för de mest kräsna. Tillverkad av mässing, med gänga M30 x 1,5 mm och ett brett temperaturjusteringsområde från 0 till 29°C, ger den exakt kontroll. Den kännetecknas av hög värmeresistens upp till 120°C och tryckresistens upp till 10 bar. Dessutom skyddad mot frysning vid 5°C. Den eleganta guldfärgen och stålpanelen ger estetisk dekor till varje interiör.
Tekniska data:
Ventilmaterial: Mässing
Ventilfärg: Guld
Anslutningsdiameter ventiler: G 1/2"
Arbetstemperatur: max 120 °C
Maximalt arbetstryck: 10 bar
Gänga på termostathuvudet: M30 x 1,5 mm
Färg på termostathuvudet: Guld
Inställningsskala: 0-5
Temperaturområde: 0-29 °C
Omgivningstemperatur: max 50 °C
Frysskydd vid 5°C
Färg på de täckande panelerna: Guld
Material på rosetter: Rostfritt stål
Rosettbredd: 65 mm
Rosetthöjd: 7 mm
Invändig diameter på hålet: 21 mm
Material på hylsor: Mässing
Hylslängd: 50 mm
Invändig diameter på hylsor: 20 mm
Den dekorativa panelen består av två enkla rosetter och en hylsa
I satsen ingår radiatorkopplingsventil och avstängningsventil
Innovativa lösningar som används i denna produkt
Mässing
Frysskydd
Temperaturreglering
1 Mpa
Produkten är anpassad för användning i installationer där arbetstrycket kan vara upp till 1 Mpa (10 bar). Det är en viktig parameter som säkerställer korrekt och säker funktion i system med relativt högt tryck.
Motståndskraft och hållbarhet
2 års garanti
G00
Typ
Vinkel
Färg
Guld
Anslutningsdiameter
G 1/2"
Panel
Ja
Bruksanvisning - radiatorventil
Bruksanvisning - termostatisk ventilhuvud
Säkerhetsinformation - radiatorventil
Säkerhetsinformation - termostatisk ventil
Skriv till oss
20,11%