Mexen G05 vinklad termostatset med R-täckplatta, Duplex, DN50, guld - W907-958-905-50
search
Index:
W907-958-905-50
Serie:
G05
Färg - Guld - ()
Mexen G05 vinklat termostatset med R-täckplatta, Duplex, DN50, guld är ett pålitligt val för ditt värmesystem. Tillverkat i mässing, garanterar hållbarhet och motstånd mot höga temperaturer upp till 120 °C och tryck upp till 10 bar. Tack vare den gyllene finishen, framstår produkten elegant och modern. Har en standardanslutning G 1/2", avancerad temperaturskala från 0 till 29 °C samt frysskydd. Enkel installation möjliggör anslutning från valfri sida.
Tekniska data:
Ventilmaterial: Mässing
Ventilfärg: Guld
Ventilanslutningsdiameter: G 1/2"
Arbetstemperatur: max 120 °C
Maximalt arbetstryck: 10 bar
Tillförsel- och avstängningsradiatorventil
Nedre anslutning med 50 mm avstånd
Gänga på huvudet: M30 x 1,5 mm
Huvudfärg: Guld
Justeringsskala: 0-5
Temperaturjusteringsintervall: 0-29 °C
Omgivningstemperatur: max 50 °C
Frysskydd vid 5°C
Möjlighet att ansluta huvudet på vänster eller höger sida av ventilen
Täckplattans färg: Guld
Rozettmaterial: Rostfritt stål
Rosttjocklek: 115 x 65 mm
Rosthöjd: 7 mm
Invändig håldiameter: 21 mm
Hylsmaterial: Mässing
Hylslängd: 50 mm
Invändig hylsdiameter: 20 mm
Avstånd mellan hål för radiatoranslutningar: 50 mm
Täckplattan består av dubbla rosetter och två hylsor
Inkluderar extra kopplingar för flerskiktsrör 16x2 mm och kopplingar för kopparrör 15 mm
1 Mpa
Produkten är anpassad för användning i installationer där arbetstrycket kan vara upp till 1 Mpa (10 bar). Det är en viktig parameter som säkerställer korrekt och säker funktion i system med relativt högt tryck.
Praktisk lösning
Motståndskraft och hållbarhet
2 års garanti
G05
Skriv till oss
20,05%