Mexen G00 axial termostatset med S-täckning, vit - W903-900-909-20
search
Mässing Mässing
Frysskydd Frysskydd
Temperaturreglering Temperaturreglering
Index:
W903-900-909-20
Typ:
Axial
Serie:
G00
Färg:
Vit
Anslutningsdiameter:
G 1/2"
Färg - Vit - ()
Mexen G00 axial termostatset med S-täckning, vit, är den perfekta lösningen för moderna interiörer. Tillverkad av mässing, erbjuder den hållbarhet och motståndskraft mot höga temperaturer (upp till 120°C) och tryck (upp till 10 bar). Den vita färgen på ventiler och täckning passar perfekt till alla dekorer. Gänga på huvudet M30 x 1,5 mm och enkel temperaturreglering inom intervallet 0-29°C ökar funktionaliteten. Extra frysskydd vid 5°C garanterar problemfri användning under alla förhållanden.
Tekniska data:
Ventilmaterial: Mässing
Ventilfärg: Vit
Ventilanslutningsdiameter: G 1/2"
Arbetstemperatur: max 120 °C
Maximalt arbetstryck: 10 bar
Gänga för ventilhuvud: M30 x 1,5 mm
Färg på huvudet: Vit
Regleringsskala: 0-5
Temperaturområde för reglering: 0-29 °C
Omgivningstemperatur: max 50 °C
Frysskydd vid 5°C
Färg på täckningen: Vit
Rosettmaterial: Rostfritt stål
Rosettbredd: 65 mm
Rosetthöjd: 7 mm
Innerdiameter på hålet: 21 mm
Rörmaterial: Mässing
Rörlängd: 50 mm
Innerdiameter på rören: 20 mm
Täckningen består av två individuella rosetter och ett rör
I setet finns både tillopps- och avstängningsventiler för radiator
Innovativa lösningar som används i denna produkt
Mässing
Frysskydd
Temperaturreglering
1 Mpa
Produkten är anpassad för användning i installationer där arbetstrycket kan vara upp till 1 Mpa (10 bar). Det är en viktig parameter som säkerställer korrekt och säker funktion i system med relativt högt tryck.
Motståndskraft och hållbarhet
2 års garanti
G00
Typ
Axial
Färg
Vit
Anslutningsdiameter
G 1/2"
Panel
Ja
Bruksanvisning - radiatorventil
Bruksanvisning - termostatisk ventilhuvud
Säkerhetsinformation - radiatorventil
Säkerhetsinformation - termostatisk ventil
Skriv till oss
20,04%