Mexen G05 axial termostatset med R-maskering, guld - W903-958-904-50
search
Index:
W903-958-904-50
Serie:
G05
Färg:
Guld
Anslutningsdiameter:
G 1/2"
Färg - Guld - ()
Mexen G05 axial termostatset med R-maskering är en elegant och funktionell lösning för ditt värmesystem. Tillverkad av hållbar mässing med stålelement, vilket säkerställer lång livslängd och tillförlitlighet. Den gyllene färgen tillför prestige och lyx, medan justerskalan 0-5 möjliggör noggrann temperaturanpassning. Frostskydd och möjlighet till arbete i höga temperaturer (upp till 120°C) samt maximalt arbetstryck på 10 bar gör detta till ett idealiskt val för krävande användare.
Tekniska data:
Ventilmaterial: Mässing
Ventilfärg: Guld
Anslutningsdiameter för ventiler: G 1/2"
Arbetstemperatur: max 120 °C
Maximalt arbetstryck: 10 bar
Gänga för ventilhuvud: M30 x 1,5 mm
Färg på huvudet: Guld
Justerskala: 0-5
Temperaturjusteringsområde: 0-29 °C
Omgivningstemperatur: max 50 °C
Frostskydd 5°C
Maskeringens färg: Guld
Material för rosetter: Rostfritt stål
Utvändig diameter på rosetter: 65 mm
Höjd på rosetter: 7 mm
Invändig diameter för hål: 21 mm
Material för hylsor: Mässing
Längd på hylsor: 50 mm
Invändig diameter för hylsor: 20 mm
Maskering består av två separata rosetter och en hylsa
I setet ingår både till- och avstängningsventiler för radiatorer
1 Mpa
Produkten är anpassad för användning i installationer där arbetstrycket kan vara upp till 1 Mpa (10 bar). Det är en viktig parameter som säkerställer korrekt och säker funktion i system med relativt högt tryck.
Praktisk lösning
Motståndskraft och hållbarhet
2 års garanti
G05
Färg
Guld
Skriv till oss
20,04%