Mexen Baton Rouge vinylplattor 1240 x 182 mm SPC 6,5 mm, underlag IXPE 1,5 mm, 4 V-fas, Ek - F1100-1240-182-505-4V1-01
search
Mexen Baton Rouge vinylplattor 1240 x 182 mm SPC 6,5 mm, underlag IXPE 1,5 mm, 4 V-fas, Ek - F1100-1240-182-505-4V1-01 Mexen Baton Rouge vinylplattor 1240 x 182 mm SPC 6,5 mm, underlag IXPE 1,5 mm, 4 V-fas, Ek - F1100-1240-182-505-4V1-01
SPC SPC
System Välinge 2G System Välinge 2G
Klass av nötningsbeständighet: AC4 Klass av nötningsbeständighet: AC4
Index:
F1100-1240-182-505-4V1-01
Längd:
1240 mm
Bredd:
182 mm
Tjocklek:
6,5 mm
Struktur:
Ek
Prov - Nej - ()
Mexen Baton Rouge vinylpaneler erbjuder enastående hållbarhet och elegant design. Med dimensioner på 1240 x 182 mm och en tjocklek på 6,5 mm (inklusive 1,5 mm IXPE underlag) kombinerar de stil och funktionalitet. Den motståndskraftiga AC4 ytan och användningsklass 32 gör dem idealiska för både bostäder och kommersiella områden. Med 4-sidig V-fog och enkel Valinge 2G-installation är dessa paneler både vatten- och repsäkra, antistatiska och enkla att rengöra. Perfekt kompatibel med lågtemperatur golvvärme. Förpackningen innehåller 8 paneler, vilket täcker 1,80 m². Den eleganta eken strukturen tillför naturlig skönhet och den polymer-stenkombinerade kompositionen säkerställer långvarig prestanda.
Produktspecifikation:
Längd: 1240 mm
Bredd: 182 mm
Tjocklek: 6,5 mm (5 mm + 1,5 mm IXPE)
Slitskikttjocklek: 0,55 mm
Slitstyrkeklass: AC4
Användbarhetsklass: 32
Antal stycken per förpackning: 8
Antal m² per förpackning: 1,80
Struktur: Ek
Material: Polymer-stenkomposit
Monteringsmetod: Valinge 2G
Halkskyddsklass: DS
Värmeledningsförmåga: 0,144 W/mK
Antistatisk ≤ 2kV
4-sidig V-fas
Integrerat IXPE-underlag - 1,5 mm
Vattentålighet - 100%
Yta som underlättar rengöring av smuts
Motståndskraft mot mekaniska skador och repor
Kompatibel med lågumgängergolvvärme
Innovativa lösningar som används i denna produkt
SPC
System Välinge 2G
Klass av nötningsbeständighet: AC4
Offentlig användningsklass: 32
Integrerad underlag
Underlaget fungerar som termisk och akustisk isolering och ansvarar också för golvets stabilitet. Vår produkt har ett integrerat IXPE-underlag - 1,5 mm - tack vare denna lösning behöver vi inte lägga ytterligare material på golvet, vilket gör golvläggningen mycket bekvämare och snabbare.
Vattentäta
Mjuk och behaglig att röra vid
Trästruktur
Perfekt akustik i interiören
Hållbara
Brandsäkra
Halkfria
V-fog
Lämplig för golvvärme
Smutsavvisande
Antistatisk
Dilatation
20 års garanti
Serie
Längd
1240 mm
Bredd
182 mm
Tjocklek
6,5 mm
Mönster
Material
Polymer-stenkomposit
Monteringssätt
Tjocklek på slitlager
0,55 mm
Antal stycken i förpackningen
8
Antal m² i paket
1,80
V-fog
Struktur
Ek
Nyans
Prov
Nej
Bruksanvisning
Information om säkerhet
Skriv till oss
20,13%
Lägsta pris under de senaste 30 dagarna
Golvyta
m2
+10% lager
1.8054 m2
munk: 1 - bitar: 8
SPC SPC
Index:
F1100-1240-182-505-4V1-01
1240 mm
182 mm
6,5 mm