Mexen Providence vinylpaneler 1240 x 182 mm SPC 6,5 mm, IXPE underlag 1,5 mm, 4 V-Fuga, Ek - F1119-1240-182-505-4V1-01
search
Mexen Providence  vinylpaneler 1240 x 182 mm SPC 6,5 mm, IXPE underlag 1,5 mm, 4 V-Fuga, Ek - F1119-1240-182-505-4V1-01 Mexen Providence  vinylpaneler 1240 x 182 mm SPC 6,5 mm, IXPE underlag 1,5 mm, 4 V-Fuga, Ek - F1119-1240-182-505-4V1-01
SPC SPC
System Välinge 2G System Välinge 2G
Klass av nötningsbeständighet: AC4 Klass av nötningsbeständighet: AC4
Index:
F1119-1240-182-505-4V1-01
Längd:
1240 mm
Bredd:
182 mm
Tjocklek:
6,5 mm
Struktur:
Ek
Mönster - Bräda - ()
Prov - Nej - ()
Mexen Providence vinylpaneler erbjuder en perfekt mix av stil och funktionalitet. Dessa paneler mäter 1240 mm i längd och 182 mm i bredd, med en total tjocklek på 6,5 mm inklusive ett IXPE-underlag på 1,5 mm. Med en slitstyrka i AC4-klass och användningsklass 32 är de idealiska för både bostäder och kommersiella utrymmen. Den eleganta ekstrukturen ger ett naturligt utseende, medan den 100% vattentäta ytan och den antislipklassificeringen DS säkerställer hållbarhet och säkerhet. En enkel Valinge 2G montering gör installationen smidig. Dessa paneler är också kompatibla med golvvärmesystem, vilket gör dem till ett mångsidigt val för alla rum.
Produktspecifikation:
Längd: 1240 mm
Bredd: 182 mm
Tjocklek: 6,5 mm (5 mm + 1,5 mm IXPE)
Tjocklek slitlager: 0,55 mm
Slitstyrkeklass: AC4
Användningsklass: 32
Antal bitar i paketet: 8
Antal m² i paketet: 1,80
Struktur: Ek
Material: Polymer-stenkomposit
Installationsmetod: Valinge 2G
Halkskyddsklass: DS
Termisk ledningsförmåga: 0,144 W/mK
Antistatiskt ≤ 2kV
4-sidig V-Fuga
Integrerat IXPE-underlag - 1,5 mm
Vattentäthet - 100%
Yta som underlättar rengöring av smuts
Motståndskraft mot mekaniska skador och repor
Kompatibilitet med lågtemperaturs golvvärme
Innovativa lösningar som används i denna produkt
SPC
System Välinge 2G
Klass av nötningsbeständighet: AC4
Offentlig användningsklass: 32
Integrerad underlag
Underlaget fungerar som termisk och akustisk isolering och ansvarar också för golvets stabilitet. Vår produkt har ett integrerat IXPE-underlag - 1,5 mm - tack vare denna lösning behöver vi inte lägga ytterligare material på golvet, vilket gör golvläggningen mycket bekvämare och snabbare.
Vattentäta
Mjuk och behaglig att röra vid
Trästruktur
Perfekt akustik i interiören
Hållbara
Brandsäkra
Halkfria
V-fog
Lämplig för golvvärme
Smutsavvisande
Antistatisk
Dilatation
20 års garanti
Längd
1240 mm
Bredd
182 mm
Tjocklek
6,5 mm
Mönster
Material
Polymer-stenkomposit
Monteringssätt
Tjocklek på slitlager
0,55 mm
Antal stycken i förpackningen
8
Antal m² i paket
1,80
V-fog
Struktur
Ek
Nyans
Naturlig
Prov
Nej
Bruksanvisning
Information om säkerhet
Skriv till oss
20,13%
Lägsta pris under de senaste 30 dagarna
Golvyta
m2
+10% lager
1.8054 m2
munk: 1 - bitar: 8
SPC SPC
Index:
F1119-1240-182-505-4V1-01
1240 mm
182 mm
6,5 mm